Nordsjælland venter i morgen

I morgen venter et opgør mellem VORES HOLD og Nordsjælland Håndbold i Ceres Arena kl. 19.30.

Siden Nordsjællands opryk til ligaen i sidste sæson, har VORES HOLD stadig en sejr til gode over morgendagens modstander. I sidste sæson kom Nordsjælland fra start med lyn og torden og slog noget overraskende Århus på hjemmebane med 32-25. Et par måneder efter kom de på besøg i Ceres Arena, hvor det dog heller ikke blev til sejr, men i stedet uafgjort med cifrene 28-28.

I denne sæson er Nordsjælland kommet fornuftigt fra start med uafgjort mod BSV, et 1-målsnederlag til TTH Holstebro og en sejr på 29-25 over dette års oprykkere fra Lemvig-Thyborøn.

Efter nederlaget mod Skanderborg, er VORES HOLD helt klar til at sikre sig endnu to point og fortsætte med at være ubesejrede på hjemmebane i denne sæson. Holdet er stort set skadesfri bortset fra Mathias Møller, som sidder ude efter en operation i knæet og forventes at være klar igen om 3-5 uger.

Du kan stadig nå at sikre dig din billet lige her: https://billet.aarhushaandbold.dk/events/44407-AArhus_Haandbold_-_Nordsjaelland/

Vi ses i arenaen klar til kamp!

2018-09-24T07:39:44+00:00