To gode point til kontoen efter sejr over KIF Kolding

Der var lagt op til et spændende opgør i Ceres Arena i dag, da Århus Håndbold tog imod KIF Kolding. KIF har haft svingende resultater og har overrasket i nogle kampe, mens nederlag er kommet til, hvor pligtsejre har været forventet.

Men heller ikke i dag skulle det blive til sejr til KIF, der hurtig blev sat af i kampen efter 6 minutter, hvor stillingen var 2-2.
Århus Håndbold kommer godt fra start med en redning af Jens Fredsgaard, der igen spiller en fremragende kamp. Efter 6 minutter, hvor KIF Kolding udligner, kommer Århus hurtigt foran igen, hvor både forsvaret og angrebet fungerer. Kun få bolde ryger forbi Fredsgaard, der også er godt varm i målet. KIF presser offensivt i forsvaret, men VORES HOLD finder alligevel mulighederne og Anders Martinusen scorer til 13-8 kort før pausen.

KIF kommer ud med ny energi og får lavet et par hurtige mål i de første minutter af 2. halvleg – efter fire minutter er stillingen 15-11. Århus Håndbold brænder flere store chancer, men holder føringen. Erik Veje tager timeout og får styr på spillet igen, hvorefter Tobias Møller bringer VORES HOLD til 20-15 på straffekast. Herefter kører drengene kampen hjem stille og roligt. KIF forsøger at presse sig igennem forsvaret, men Fredsgaard fortsætter med redningerne i målet. Også Bonde kommer ind og tager en strafferedning kort før tid. Drengene fra VORES HOLD kan gå fra banen med en sejr på 28-21.

Kampens målscorere:
Tobias Møller: 5 mål
Anders Martinusen: 5 mål
Sebastian Henneberg: 5 mål
Besard Hakaj: 4 mål
Torben Petersen: 3 mål
Fredrik Schilling: 2 mål
Nikolai Vinther: 2 mål
Jonas Langerhuus: 1 mål
Nikolaj Læsø: 1 mål

2018-12-05T21:55:42+00:00