Århus Håndbold tager sin syvende ligasejr i træk

I dag ventede første opgør for VORES HOLD i 2019 med en kamp på hjemmebane mod Ribe-Esbjerg HH. Masser af træning og løb i vinterpausen viste sig at bære frugt, og selvom det var en hård og intens kamp, kunne VORES HOLD tage ligasejr nr. 7 på stribe.

Ribe-Esbjerg lægger ud med første scoring i kampen, hvor de første minutter virker lidt forhastede for begge hold. Tobias Møller bringer Århus Håndbold i front med en scoring til 2-1, Ribe-Esbjerg udligner dog hurtigt og efter fem minutters spilletid er stillingen 2-2.
Århus Håndbolds forsvar finder dog på plads og efter en god parade, omsætter Nikolaj Læsø til scoring i den anden ende. Ribe-Esbjerg forsøger sig med et offensivt angreb, men drengene fra Århus får alligevel fundet hullerne. Ribe-Esbjerg forlanger timeout efter 16 minutter og går herefter 7 mod 6. Det giver flere mål til Ribe-Esbjerg, hvorimod Århus-drengene løber ind i en længere scoringspause. Efter en timeout forlangt af Erik Veje, får Besard Hakaj brudt scoringspausen, men Ribe-Esbjerg spiller bedst og formår at hente Århus Håndbold til stillingen 11-11 ved pausen.

Læsø starter 2. halvleg ud med sin femte scoring i kampen, og Jens Fredsgaard tager også et straffeskud. Århus-drengene laver dog flere fejl, hvilket Ribe-Esbjerg benytter til at komme foran 14-13. Besard Hakaj får dog udlignet, og Jens Fredsgård leverer endnu en redning. Århus Håndbold går i 7 mod 6, hvilket både giver et par mål, men også betyder scoringer i den anden ende. Igen laver begge hold flere fejl, men Fredsgaard leverer vigtige redninger. Selvom det bliver nogle intense sidste minutter, så kan Århus Håndbold gå fra banen med syvende ligasejr i træk efter en stilling på 25-23 efter 60 minutters spil.

Allerede onsdag spiller VORES HOLD igen – denne gang på udebane mod Skjern Håndbold kl. 18.30 – du kan som altid følge kampen på tophåndbold.

Kampens målscorere:
Nikolaj Læsø: 7 mål
Besard Hakaj: 5 mål
Anders Martinusen: 4 mål
Tobias Møller: 3 mål
Jonas Langerhuus: 2 mål
Nikolai Vinther: 1 mål
Torben Petersen: 1 mål
Sebastian Henneberg: 1 mål
Mads-Peter Lønborg: 1 mål

2019-02-03T21:14:29+00:00