Ny pokalturnering: Århus Håndbold vs. Nørre Djurs

På fredag tager VORES HOLD hul på Landspokalturneringen, Santander Cup, 2019/2020, med en kamp mod 2. divisionsholdet fra Nørre Djurs – denne runde er 5. runde af turneringen, hvor ligaholdene træder ind.

Kampen spilles på Nørre Djurs´ hjemmebane i Nørre Djurshallen i Glesborg (idrætsvej 2, 8585 Glesborg) på fredag d. 15. Februar kl. 20.00. Holdet ligger i øjeblikket som nr. 5 med 17 point efter 15 kampe.

Hvem bliver dette års pokalmestre
Kampen spilles godt en måned inden Århus Håndbold deltager i Santander Final4 i Jyske Bank Boxen, hvor der skal findes en pokalmester i 2019. Her møder VORES HOLD i første semifinale Skanderborg Håndbold i d. 16. Marts, hvor der d. 17. spilles placeringskampe og finale.

Mangler du stadig at købe din billet til Santander Final4 og Århus Håndbold-hjørnet i Boxen, så kan du købe din billet lige her: tophåndbold – billetsalg

Derudover kan du tage Santander Final4-toget til Herning, der kører fra Aarhus Hovedbanegård med fem stop undervejs. Her får Århus Håndbold sin helt egen vogn, som vi har tænk os at fylde med 250 orange fans, helt klar til at heppe på drengene fra VORES HOLD, når de skal forsøge at gentage succesen fra 2013.

Du kan læse meget mere om toget og se tidsplanen lige her: Final4-toget – billetter

2019-02-11T11:57:22+00:00