KIF Kolding vs. Århus Håndbold

I morgen venter endnu et opgør i Primo Tours Ligaen. Denne gang er modstanderen KIF Kolding på udebane i Sydbank Arena kl. 19.00

VORES HOLD har senest haft godt styr på modstanderne fra KIF Kolding, og har trukket sig sejrrigt ud af de sidste syv interne opgør. KIF Kolding befinder sig i øjeblikket på 12. pladsen kun to point efter VORES HOLD og med en sejr fra weekenden mod Nordsjælland, kan man forvente at de er tørstige efter mere.

Det sidste møde med KIF Kolding blev til en sejr på 35-30, En rigtig holdindsats, hvor specielt angrebsspillet lykkedes og med 12 mål fra Ligatopscorer Nikolaj Læsø viste han koldingenserne, at han er en farlig mand foran mål.

Selvom VORES HOLD kommer med et nederlag i bagagen, tager spillerne til Kolding fuldstændig klar til at fighte for at hive endnu en sejr og to vigtige point med hjem til det østjyske. Med det samarbejde spillerne har vist på banen, er troen stor på, at VORES HOLD kommer højere op i tabellen.

Opgøret kan som altid følges live på tophåndbold med kampstart kl. 19.00.

2019-11-28T17:46:47+01:00