En dårlig dag på kontoret for VORES HOLD

I går tog VORES HOLD turen til SKANSEN for at møde SønderjyskE om to vigtige point, men det blev desværre til nederlag på 35-25 og et skuffet hold, der måtte vende retur til Smilets By uden så mange smil.

De gode takter fra Skanderborg-kampen ugen før, var ikke til at se på banen, hvor Århus Håndbold var bagud med 6-16 efter 20 minutters spil. Blandt andet takket være Josip Cavar, der lukkede godt og grundigt af i målet og stod med en redningsprocent på 50 i de første 30 minutter.

Ved pausen var VORES HOLD stadig bagud med 10 med en stilling på 20-10 og en målscore på plus 10, var ganske simpelt for stor at hente for spillerne, der ellers fik rigtig fint styr på spillet.

Nu handler det for Århus Håndbold om at hente point i de resterende kampe, så vi stadig kan holde liv i en slutspilsdrøm – der har vi brug for din støtte, så kom i hallen allerede på onsdag, når vi møder Lemvig-Thyborøn kl. 18.30.

Kampens målscorere:
Nikolai Vinther: 5 mål
Nikolaj Læsø: 5 mål
Torben Petersen: 4 mål
Jon Katballe: 3 mål
Anders Martinusen: 3 mål
Peter Lund: 2 mål
Fredrik Schilling: 2 mål
Emil Jessen: 1 mål

2020-02-08T16:39:03+01:00