Anders Kragh Martinusen er endnu en spiller, vi skal sige farvel til denne sæson.

Han er også en i rækken af spillere, der har været forbi Odder, inden de er landet hos VORES HOLD. Netop herfra rykkede Anders Martinusen i sæsonen 2016/17, og har den seneste sæson været en fast del af startsyveren.

Både i forrige- og nuværende sæson har vi flere gange set Anders Martinusen på Rundens Hold efter fremragende præstationer på banen. Martinusen startede også denne sæson med ild i armen, og blev sammen med Nikolaj Læsø og Torben Petersen kaldt den bombende bagkæde.

I de fire sæsoner, Anders Martinusen har været en del af VORES HOLD er han også gået fra at være en af de mindst tatoverede til en af de mest tatoverede spillere på holdet – der er dog stadig et stykke vej op til Fredrik Schilling på en klar førsteplads.

Tak for kampene, tak for målene, tak for nu, Anders Martinusen – held og lykke hos Fredericia Håndboldklub.
#engangorangealtidorange