Fredag aften tog VORES HOLD igen hul på Herre Håndbold Ligaen efter landsholdspausen. Turen gik til Mors, hvor Mors/Thy Håndbold ventede. Et modstanderhold, som Århus Håndbold tidligere har haft problemer med. Derudover havde de inden aftenens kamp tidligere på ugen spillet sig i Santander Final4 – et hold tilbage fra pausen i topform.

Men landsholdspausen havde ikke kun gjort Mors/Thy Håndbold godt. Modstanderholdet var dog foran efter et par minutters spil, men det blev dog hurtigt vendt igen af Århus Håndbold, der spillede rigtig fint og kunne gå til pause i front 16-13.

Hvor århusianerne slap i 1. halvleg, fortsatte de i de sidste 30 minutter og føringen blev udbyttet. Spillerne havde nemt ved at finde målet, og fik dækket godt af for Mors/Thy skytterne. Derfor blev det også til en velfortjent sejr til VORES HOLD efter slutfløjt og stillingen 28-36. Dermed sætter VORES HOLD to vigtige point på kontoen, inden de fortsætter jagten i Ceres Arena mod Skanderborg Håndbold i næste uge.

Kampens målscorere:
Frederik Børm: 7 mål
MP Lønborg: 6 mål
Jesper Dahl: 4 mål
William Aar: 3 mål
Emil Jessen: 3 mål
Fredrik Schilling: 3 mål
August Wiger: 2 mål
Lasse Nikolajsen: 2 mål
Lukas Jørgensen: 2 mål
Rasmus Kier: 2 mål
Mathias Larson: 1 mål
Jon Katballe: 1 mål