VORES HOLD kæmpede bravt i en tom Ceres Arena, men kræfterne slap op til sidst. GOG tog derfor de to point med retur til Gudme efter en sejr på 31-25 i lørdagens kamp.

Det var ellers velforberedte Århus Håndbold-spillere, der gik på banen i lørdags mod GOG. Fra startfløjt stod forsvaret klar til at tage imod Anders Zachariassen og Morten Olsen, der drillede holdet meget ved første møde. Forsvaret stod pakket og gav Jens Fredsgaard gode arbejdsbetingelser i målet, hvor han leverede flere vigtige redninger.

Et flot spil i begge ender gjorde, at GOG kaldte til timeout efter knap 15 minutters spil. Her var VORES HOLD i front 9-6 efter flotte gennembrug i GOG-forsvaret. Blandt andet fra Jon Katballe, der efter 15 minutter var noteret for tre mål. En 2 minutters udvisning til Frederik Børm var dog, hvad der skulle til for GOG for at udligne. Og efter endnu en tynd udvisning, denne gang til Peter Lund, kom GOG i front ved pausen med stillingen 14-15.

Mads-Peter Lønborg lagde 2. halvleg ud med en scoring til udligning, men GOG´s kontramaskine straffede VORES HOLD ved de mindste fejl. Århus Håndbold bibeholdte dog kampgejsten – selvom meget gik imod holdet, fortsatte spillerne med at kæmpe for en udligning. Kræfterne slap dog op efter knap 50 minutters spil, hvorefter GOG kunne køre en komfortabel sejr hjem med slutstillingen 25-31 i Ceres Arena.

Forude venter endnu to kampe i for VORES HOLD i december, begge ude mod henholdsvis Bjerringbro-Silkeborg og Lemvig-Thyborøn Håndbold.

Bjerringbro-Silkeborg venter som den første på fredag d. 18. december i JYSK Arena – kampen bliver livestreamet fra Bjerringbro-Silkeborgs facebook-side med kampstart kl. 18.00.

Kampens målscorere:
Lasse Nikolajsen: 5 mål
Mads-Peter Lønborg: 4 mål
William Aar: 4 mål
Jon Katballe: 3 mål
Lukas Jørgensen: 3 mål
Emil Jessen: 3 mål
Anton Laursen: 1 mål
August Wiger: 1 mål
Frederik Børm: 1 mål