Der var lagt op til den helt store håndbolddag i dag med fuld spillerunde i HTH Herreligaen.
VORES HOLD stod overfor SønderjyskE Herrer, et hold, der selv jagtede opstandelse efter et stort nederlag til BSH i seneste runde. Med et hårdt forår, så var en sejr også hårdt tiltrængt for VORES HOLD.

Og om noget stemplede holdet ind og viste, at de stadig kan levere på banen. Fra start bed Århus-spillerne fra sig og kom hurtigt foran i kampen. En føring, VORES HOLD holdt til slutfløjt og derfor vender retur til Århus med to point efter en sejr på 33-27. Specielt Lukas Jørgensen og Christoffer Bonde stod frem på VORES HOLD. Jørgensen smed 13 scoringer i mål, mens Bonde lukkede helt ned i målet!

Kampens målscorere:
Lukas Jørgensen: 13 mål
Jesper Dahl: 5 mål
August Wiger: 5 mål
Lasse Nikolajsen: 4 mål
Mathias Larson: 3 mål
Anton Laursen: 3 mål